nav-left cat-right
cat-right

Jak spalać tłuszcz bez morderczej diety

Każdemu, nawet osobom budującym masę mięśniową, zależy na utrzymywaniu albo obniżaniu ilości tłuszczu.

Jednak nie możesz tak po prostu przestać jeść bez skutków ubocznych – w tym stopniowego spadku poziomu spalania.

Jak utrzymywać ujemny bilans kaloryczny bez przymierania głodem?

 

Tym razem spotkamy się z metodą dbania o sylwetkę bliższą mężczyznom.

Oczywiście dieta bez ćwiczeń jest równie bezużyteczna co ćwiczenia bez diety.

Ćwiczenia razem z dietą oddziaływają na poziom pewnego czynnika, który może nam pomóc albo uniemożliwić utrzymywanie takiego bilansu kalorii w jaki celujemy.

Metabolizm

Czyli po prostu wszystkie reakcje chemiczne, które zachodzą w Twoim organizmie.

Znów wprowadzimy szybki podział, którego nazw nie musisz pamiętać ;) Najważniejsze, żebyś zrozumiał schemat działania.

Reakcje łączenia (syntezy, anaboliczne)

Do zachodzenia tych reakcji potrzebna jest energia, czyli muszą zostać dostarczone kalorie, które zostaną zamienione w tkankę. Przykładem takich reakcji jest np. budowa mięśni, ale też magazynowanie tłuszczu.

O tym od czego zależy na co zostaną zużyte kalorie i co poza kaloriami jest do tego potrzebne dowiesz się z kilku kolejnych maili. Na razie zapamiętaj tylko, że właściwe dobranie treningu ma tutaj kluczowe znaczenie.

Reakcje rozkładu (kataboliczne)

Podczas ich zachodzenia wydzielana jest energia, czyli tkanka jest rozkładana i wyzwalane są kalorie. Świetnym przykładem może być znów spalanie tłuszczu, ale też rozkładanie mięśni.

Tak, o tym też się dowiesz ;)

Widzisz więc, że ćwiczenia będą miały wpływ na to, czy Twoja dieta przyniesie efekty.

Podobnie działa to w drugą stronę.

Dlaczego trening jest niezbędny podczas odchudzania?

Metabolizm nie jest jednak stały.

Pomyśl o tym trochę ewolucyjnie.

Przez większość czasu ludzie mieli mniej jedzenia niż potrzebowali i nie mogło być marnowane. Dlatego zresztą teraz tyle osób ma problemy z nadwagą – nasze organizmy nie sią stworzone do świata pełnej lodówki.

Z jednej strony trzeba było obniżać spalanie tak, jak to tylko możliwe. Innymi słowy zużywasz tyle energii ile potrzebujesz i ani grama więcej (brak treningu – spadek metabolizmu).

Kolejnym czynnikiem było dostosowanie się do warunków. Jeżeli polowałeś na zwierzęta, wspinałeś się (dzisiejszy właściwy trening), to organizm dbał o Twoją tkankę mięśniową.

Trzecim i ostatnim elementem układanki są zapasy. Jeśli zdarzyły się okresy nieco mniej owocnych polowań (ujemny bilans kaloryczny) organizm przygotowuje na przyszłość zapasy.

W przypadku doświadczenia długiej zimy czy wędrówek po pustkowiach, na których rosła tylko rzepa ;) (bezmyślna dieta) odkładał gigantyczne ilości zapasów i wysyłał silny impuls tresujący naszą wewnętrzną małpkę – głód.

Jak pewnie się domyślasz, musisz stale udowadniać swojemu organizmowi, że potrzebujesz energii i że potrzebujesz mięśni – w ten sposób będzie spalał tłuszcz i nie odkładał nowego.

To sporo informacji i jak to zrobić dowiesz się niedługo. Przyda Ci się jeszcze jedna rzecz na teraz.

Jaka jest Twoja rzeczywista przemiana materii?

Przy informacjach o bilansie energetycznym poznałeś swoją bazową przemianę materii. Trzeba do niej dodać jeszcze aktywność.

Istnieją oczywiście wielkie tabele opisujące spalanie podczas dosłownie wszystkiego, co możesz robić w ciągu dnia: od spania, po seks. O ile ze spalaniem bazowym warto się pobawić jeśli masz nietypową budowę, to wyliczanie szczegółowo aktywności mija się z celem.

Użyj prostszej metody:

 • Spoczynkowy tryb życia (brak albo mało ćwiczeń – jeśli chcesz wykonywać tylko ćwiczenia na brzuch, to jest to Twoja kategoria) : Zapotrzebowanie Kaloryczne = PPM x 1.2
 • Lekka aktywność (sport/treningi 1-3 razy w tygodniu): Zapotrzebowanie Kaloryczne = PPM x 1.375
 • Średnia aktywność (sport/treningi 3-5 razy w tygodniu): Zapotrzebowanie Kaloryczne = PPM x 1.55
 • Wysoka aktywność (ciężkie ćwiczenia 6-7 razy w tygodniu) : Zapotrzebowanie Kaloryczne = PPM x 1.725
 • Skrajnie wyczerpująca aktywność (praca fizyczna + codzienny trening): Zapotrzebowanie Kaloryczne = PPM x 1.9

 

Jak sprawić, aby Twoje ciało było Twoim sojusznikiem na drodze do świetnej sylwetki?

 

Jak rozmawiać ze swoim organizmem, aby zdobyć i utrzymywać wymarzoną proporcję tkanki mięśniowej i tłuszczowej?

Na pewno dobre chęci nie załatwią sprawy ;)

Czytaj o tym w kolejnym mailu!

Frazy, przez które trafiono na ten artykuł:

 • Anaboliczne Jedzenie

10 Responses to “Jak spalać tłuszcz bez morderczej diety”

 1. Alicja pisze:

  Dlaczego raz dostaje zestaw ćwiczeń a raz informacje o diecie? czy jak nie dostaje zestawu to mam robić sobie przerwy czy robić zestaw poprzedni??

 2. Alicja pisze:

  zrobiłam wczoraj zestaw z poprzedniego dnia, ale teraz będę pamiętać ;)

 3. wydercia92 pisze:

  Od kilku dni nie otrzymuję kolejnych wiadomości z ćwiczeniami. Dlaczego?

  • Agnieszka pisze:

   Hej. Głównie dlatego, że kurs ma tylko 30 dni. Jeśli dostawałaś maile przez miesiąc, to otrzymałaś już wszystkie wiadomości ;)

   Jeśli potrzebny Ci dalszy trening lub dieta i nasze ćwiczenia Ci się podobały, możesz do nas napisać albo zamówić indywidualny plan dla siebie:
   http://cwiczenianabrzuch.com/plan-treningowy/

   • wydercia92 pisze:

    Rozumiem że po 30 dniach już nie będę dostawać, tylko że ja dostałam dopiero 4 wiadomości :P I dlatego mnie to zdziwiło :) Czy mogę liczyć na kontynuację?

    • Agnieszka pisze:

     Właśnie zajrzałam do Twoich statystyk i powinnaś 18 stycznia dostać 5 wiadomość i w kolejne dni, następne wiadomości. Rzeczywiście kliknęłaś tylko na cztery. Może kolejne wylądowały w spamie. Zaglądałaś tam?

 4. wydercia92 pisze:

  Niestety zapomniałam o tym że mogą te wiadomości tam wylądować i jak zwykle opróżniłam tą skrzynkę nie zaglądając tam ;/
  Czyli będę nadal dostawać kolejne wiadomości? Kilka dni mnie ominęłam czy jest możliowość wysłać je jeszcze raz od tego dnia którego nie odczytałam? Oczywiście jeżeli nie ma możliwości wysłać ich jeszcze raz to trudno. Moja wina :) Przepraszam za problem :)

  • Agnieszka pisze:

   Musiałabyś wtedy po kilku dniach przerwy robić trzeci zestaw- trochę bez sensu ;) W wiadomościach na dole po prawej stronie masz możliwość usunięcia subskrypcji. Naciśnij tam, zapisz się jeszcze raz i zacznij od pierwszego. Tak będzie chyba optymalnie. I dodaj nas do kontaktów! ;)

Masz pytania, wiesz coś więcej? Skomentuj!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>