nav-left cat-right
cat-right

Mięśnie Brzucha –3 Fakty i Metody Których Nie Poznasz Sam!

Jakie masz mięśnie brzucha?

Podstawy anatomii będą Ci potrzebne, żeby zrozumieć które ćwiczenia działają na które mięśnie. Trening musi być tak zbudowany, aby pobudzić wszystkie. Inaczej skończysz z naprawdę komicznym wyglądem ;)

Oczywiście nie będą tutaj omawiał każdego elementu po kolei. Przedstawię tylko te mięśnie brzucha, które są dla Ciebie kluczowe w czasie ćwiczeń. Jeśli któryś odpowiada głównie za wdech i wydech, to raczej nie musisz wiedzieć o nim wszystkiego.

Mięsień prosty brzucha

Czyli ten, o którym wszyscy myślą mówiąc „mięśnie brzucha”. Rozciąga się od mostka po spojenie łonowe. To właśnie na nim budujesz sześciopak ;)

Mięsień prosty brzucha

Jego najważniejsze funkcje:

 • Zgina tułów
 • Obniża żebra i unosi miednicę
 • Wspomaga oddychanie

Zauważ, że nieco inna jego część odpowiada za schylanie się, a inna za unoszenie miednicy. Nie mówię, że możesz ćwiczyć osobno te jego części – po prostu jeśli Twój trening nie zakłada któregoś ruchu (nadając obciążenie), to nie ćwiczysz całego mięśnia.

Mięśnie brzucha skośne – zewnętrzny i wewnętrzny

Obok pozbycia się boczków, te 2 mięśnie to dla Ciebie najważniejsza część budowania ładnej talii. Pozwalają Ci one zachować estetyczny kształt brzucha – zamiast absurdalnie rozbudowanego środka i miękkich boków.

Mięsień skośny zewnętrzny brzuchaMięsień skośny wewnętrzny brzucha

(Po lewej zewnętrzny, po prawej wewnętrzny)

Mają nieco inne funkcje, ale dla uproszczenia możemy potraktować je wspólnie:

 • Zginanie kręgosłupa
 • Obracanie tułowia
 • Naturalnie obustronny skurcz powoduje zgięcie tułowia. Dodatkowo też obydwa wpływają na oddychanie.

Jak widzisz nie możesz zbudować mięśni brzucha bez takich ćwiczeń jak skręty tułowia, zgięcia boczne i unoszenie nóg. A gdzie tu klasyczne brzuszki? Uznaj, że najpopularniejsze ćwiczenia na brzuch od dziś nie istnieją.

Otrzymasz kurs, który da Ci narzędzia i motywację abyś wyćwiczył/ła Twoje mięśnie brzucha kompletnie ZA DARMO i BEZ ZOBOWIĄZAŃ DO KUPOWANIA CZEGOKOLWIEK. Wypełnij pola poniżej i kliknij „Zapisz się Tutaj!” aby skorzystać z tego programu!
   

Jak często trenować mięsnie brzucha?

Odpowiedź jak często Ty masz ćwiczyć brzuch jest praktycznie niemożliwa bez znajomości całego planu treningowego, indywidualnych predyspozycji i wielu innych rzeczy. To da się zrobić tylko kontrolując wszystkie te czynniki (np. dostarczając pełny plan, wskazówki dietetyczne itd.). Za to można odpowiedzieć na inne pytanie:

Czy można trenować brzuch codziennie?

Można. Tak samo jak można jeździć pod prąd albo tańczyć w butach narciarskich. To po prostu głupie, niebezpieczne i bezcelowe.

Mięśnie brzucha, jak każde inne, potrzebują regeneracji. Rozkład włókien wolno i szybko kurczliwych nie zmienia tego w aż tak znaczącym stopniu, jak powszechnie się przyjmuje.

Po niezbyt intensywnym treningu mięśnie brzucha potrzebują około 2 dni na regenerację. Po naprawdę intensywnym zestawie ćwiczeń na brzuch możesz potrzebować nawet 4 dni przerwy.

Otrzymasz kurs, który da Ci narzędzia i motywację abyś wyćwiczył/ła Twoje mięśnie brzucha kompletnie ZA DARMO i BEZ ZOBOWIĄZAŃ DO KUPOWANIA CZEGOKOLWIEK. Wypełnij pola poniżej i kliknij „Zapisz się Tutaj!” aby skorzystać z tego programu!
   

Jakie ćwiczenia na brzuch i jak wyeksponować mięśnie?

Znów pytanie nie jest takie proste, ale już lepiej. Może zacznijmy od eksponowania ich.

Istnieje jedna popularna legenda na temat mięśni brzucha. Mówi ona, że za górami, za lasami, za siedmioma dolinami ktoś, kiedyś spalił tłuszcz tylko z brzucha. Potem zabił smoka, otrzymał rękę księżniczki i pół królestwa.

Niestety w świecie w którym żyjemy tłuszcz spalasz z całego ciała. Jeśli uważasz, że musisz spalić go tylko z brzucha, to dlatego że ten region jest dla organizmu najnaturalniejszym obszarem tworzenia zapasów. Innymi słowy, spalić musisz z całego ciała, ale tylko na brzuchu to widzisz.

Teraz ćwiczenia. Po jednym na mięsień prosty i na skośne. Sam zgadniesz, który na co. Zobaczymy jak wypada wartość edukacyjna artykułu ;)

Scyzoryk

->Animacja<-

Połóż się swobodnie na plecach na ziemi lub na macie. Ręce ułóż wzdłuż tułowia.

Jednocześnie zacznij zginać kolana do klatki piersiowej i klatkę do kolan. Wróć powoli do pierwotnej pozycji.

Łatwiej: Skróć czas powrotu do pierwotnej pozycji.

Trudniej: Dociąż w jakiś sposób kostki.

Prostowanie ciała z podparciem bokiem

->Animacja<-

Ustaw się bokiem do oparcia. Oprzyj przedramię. Odsuń stopy (jedna przed drugą) od oparcia.

Przesuwaj biodra w górę i w dół bokiem. Powtórz obracając się pierwotnie w drugą stronę.

Ułatwienie: połóż przedramię na wyższym oparciu.

Utrudnienie: połóż przedramię na niższym oparciu. Najtrudniejsze jest ćwiczenie na ziemi.

Ile wykonywać serii? Ile powtórzeń? Jakie kolejne ćwiczenie? Jak połączyć to z dietą i treningiem? Zapisz się na kurs i otrzymuj na bieżąco informacje – plan i motywacja w emailu. Ty tylko ćwiczysz ;)

Otrzymasz kurs, który da Ci narzędzia i motywację abyś wyćwiczył/ła Twoje mięśnie brzucha kompletnie ZA DARMO i BEZ ZOBOWIĄZAŃ DO KUPOWANIA CZEGOKOLWIEK. Wypełnij pola poniżej i kliknij „Zapisz się Tutaj!” aby skorzystać z tego programu!
   

Frazy, przez które trafiono na ten artykuł:

 • ćwiczenia na boczki i brzuch
 • mięsień skośny wewnętrzny brzucha
 • jak wyeksponować mięśnie brzucha
 • mięśnie brzucha
 • jak często ćwiczyć brzuch
 • jak często ćwiczyć mięśnie brzucha

Masz pytania, wiesz coś więcej? Skomentuj!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>