nav-left cat-right
cat-right

Nie Możesz Jeść i Ćwiczyć Ciągle W Ten Sam Sposób!

Jeśli stworzyłeś już trening dla siebie to wiedz, że będzie dawał efekty przez około miesiąc. Później będziesz tylko utrzymywał efekt.

Jak stale poprawiać wynik bez zbytniego kombinowania?

I, przy okazji ;), jak dzięki samej diecie dostarczyć te 200-300kcal więcej albo mniej i nie zwariować?

 

Pamiętasz na czym się skupiamy? Na jak najszybszych i jak najtrwalszych wynikach.

Nie chcesz przecież wydawać swojego czasu na trening, który nie posuwa Cię w kierunku celu tak szybko, jak to możliwe.

Twój organizm tylko się dostosowuje

Nasze ciała nie są stworzone do idealnego wyglądu, podobnie jak nie są stworzone do trwania kilkaset lat, perfekcyjnej inteligencji i tak dalej. Są stworzone do przekazywania genów tak niskim kosztem, jak to tylko możliwe.

Głębokie filozoficzne wnioski z tego faktu można zostawić na inną okazję. Istotne jest, że Twój organizm będzie się rozwijał dokładnie do miejsca, w którym może swobodnie radzić sobie z zadaniami, których dostarczasz. Na wszystkich płaszczyznach.

Twoje mięśnie nie będą się rozbudowywać, jeśli będą w stanie swobodnie realizować zadanie. Zasoby(tłuszcz) pozostaną nienaruszone tak długo, jak długo będzie można zaspokoić potrzeby na bieżąco. Dlatego chcesz zmieniać trening.

Jak najprościej zmienić trening? Progresja ciężaru. Oczywiście najprościej jest używać sprzętu i po prostu przekładać kolejne kilogramy, ale stała zmiana ćwiczeń na coraz trudniejsze też załatwi sprawę. Pamiętaj, że dodawanie kolejnych serii i powtórzeń to NIE to samo, co wybranie bardziej obciążającego treningu.

Jeśli zrzucasz kilogramy sprawa jest bardziej skomplikowana, ale zasady są podobne. Organizm przystosuje się do biegania, dlatego modyfikuje się rozkład prędkości (a nie samą odległość).

Jak trening wpływa na dietę w różne dni

Zmierzamy do końca podstawowego cyklu, więc trochę bardziej wyrafinowane sztuczki z dietą mogą pojawiać się razem z treningowymi :)

Trening wpływa na metabolizm w dłuższym okresie, ale nie podlega dyskusji że w trakcie ćwiczeń zużyjesz dodatkowe kalorie. Dlatego warto w dni treningowe jeść trochę inaczej niż w nietreningowe.

Pierwsza sprawa to kalorie. Możesz przenieś spokojnie 300kcal z dnia nietreningowego na dzień treningowy i wrzucić je zaraz po treningu. Dodatkowo możesz tutaj trochę pomanipulować zależnie od swoich celów – kolejny posiłek po posiłku potreningowym jesteś w stanie zmniejszyć jeśli chcesz chudnąć, a jeśli chcesz przytyć sam potreningowy może być większy (mój organizm po treningu potrafi przyjąć do 500kcal w formie shake’a, ale to sprawa indywidualna).

Kolejna kwestia to rodzaj dostarczanych kalorii. Na pewno zaraz po ćwiczeniach chcesz zjeść trochę białka, to nie podlega dyskusji (jeśli chcesz przytyć połącz je z węglowodanami o wysokim indeksie glikemicznym). Jeśli natomiast chcesz schudnąć w posiłku przedtreningowym spożyj trochę więcej tłuszczy w stosunku do węglowodanów niż zwykle – wymusisz większe spalanie zapasów.

Czy można ćwiczyć i odżywiać się jeszcze wydajniej?

Warto zastanowić się jeszcze co dokładnie pobudza mięśnie do wzrostu, a tkankę tłuszczową do redukcji zapasów. Przecież nie obserwują jak ćwiczysz myśląc „cholera, ten to zapierdala. Pewnie zależy mu na sylwetce, trzeba będzie pomóc”.

No i jak samą dietą rozkręcić metabolizm na wyższy poziom?

Czytaj o tym w kolejnych mailach!

Masz pytania, wiesz coś więcej? Skomentuj!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>